Rozdíl mezi klasickou saunou a infra saunou
Saunování v infračervené kabině je založeno na principu emise infračerveného záření speciálními keramickými zářiči, které si nechal patentovat dr. Tadaschi Ishikawa v Japonsku již v roce 1965. Toto infračervené záření prohřeje tělo hluboko do svalové tkáně a k intenzivnímu pocení tak dochází již při teplotě okolo 50 °C v prostředí, které nezatěžuje organismus. Po celou dobu pobytu v kabině dýcháte vzduch o teplotě 20 až 55 °C, protože 80–90 % vyzařovaného tepla vstřebá vaše tělo a jen zbytek se rozptýlí do prostoru kabiny. To je zásadní rozdíl mezi klasickou saunou a infrasaunou
Jak se infra saunovat
Doba potřebná pro předehřátí se pohybuje dle velikosti infrakabiny v rozmezí od 10 ti do 50 ti minut.
Při spuštění kabiny a nastavení teploty a délky prohřívací teploty máte právě tak čas na vlažnou sprchu, která zvýší efekt pocení, jež je oproti klasické sauně dvakrát až třikrát intenzivnější. Důležitý je při saunováni i pitný režim, dostatek tekutin totiž významně ovlivňuje intenzitu pocení. Délka pobytu v sauně je individuální a pohybuje se v rozpětí 25 až 40 minut při teplotě kolem 55°C. Za tuto dobu vaše tělo spálí přibližně 700 kalorií absolutně bez zátěže. Začínejte kratšími intervaly, které můžete postupně prodlužovat. Po uplynutí nastaveného času se topný systém automaticky odpojí.
Systém infrasauny umožňuje i prohřívání těla rovnou v oblečení, například před zvýšenou tělesnou námahou, před náročnými sportovními výkony nebo pouze před odchodem do chladného počasí.
Léčebné účinky infra sauny
Rozehřátí Hloubkové teplo absorbované naším tělem zvyšuje krevní oběh, pleť se lépe prokrvuje, stupňuje se srdeční frekvence a látková výměna stejně jako například při pasivním tréninku, který se doporučuje jako rozcvičení pro některé sporty, aby se předešlo sportovním zraněním.
- Uvolnění: Hloubkové teplo proniká do svalových tkání, odstraňuje z nich napětí a zvyšuje tak flexibilitu svalů, což přispívá k celkové relaxaci. Elastičtější svaly navíc lépe odolají každodenní zátěži. Ideální je toto uvolnění před masáží.
- Úleva pro klouby: Hloubkové teplo má pozitivní vliv při léčbě artróz, výronů, nervových bolestí, svalových křečí či ztuhlosti kloubů. Průvodní projevy stárnutí jsou tak zpomalovány nebo tlumeny. Zmírňování bolesti Rozšířením periferních cév vlivem tepla dochází k lepšímu prokrvování svalů, zplodiny látkové výměny jsou odváděny rychleji a svaly jsou lépe zásobovány kyslíkem. To přispívá k rychlejšímu zotavení i při poranění tkání.
- Posílení krevního oběhu: Při hloubkovém prohřívání tělo začne vylučovat pot, aby se ochladilo. Tím se zvýší činnost srdce a zrychlí cirkulace krve, což přispívá k posílení a stabilizaci krevního oběhu.
- Čištění pleti: Intenzivní transpirace pročišťuje póry do hloubky. Škodliviny a jedy jsou odstraňovány a na své místo nastupují živiny. Jedná se o péči, která oddaluje stárnutí pleti.
- Odbourávání celulitidy: Celulitida není nic jiného než tukové a vodní usazeniny pod pokožkou. Tepelné působení podporuje průběh očišťujících procesů v těle, intenzivní pocení a následné odplavování škodlivin. Nepříjemné usazeniny v podobě celulitidy tak mohou být postupně odbourávány.
- Snížení váhy: Hloubkové teplo proniká nejvrchnější vrstvou pokožky a přijímají ho krevní cévy uložené v tukové tkáni, přijatým teplem se rozšíří a obstarávají tak lepší prokrvení tukových tkání a spalování kalorií. Tukové kyseliny hromadící se v tukových buňkách jsou vyloučeny lymfatickým systémem z těla ven. n Redukce toxických látek. Pocení přispívá k vyloučení jedů a minerálních zplodin látkové výměny z těla. Mezi ně patří například řada těžkých kovů, alkohol, nikotin, cholesterol a další.